Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Адел потвърди пред феновете в Германия, че е сгодена и ще се омъжи за американския спортен агент Рич Пол, съобщи ДПА. Трийсет и шест годишната певица обяви връзката си през 2021 г.
Пол е основател на компанията "Клъч спортс груп", която представлява баскетболисти, сред които ЛеБрон Джеймс, Антъни Дейвис, Джон Уол.
Видеозапис в социална медия показва как по време на концерта в Мюнхен Адел отговаря на плакат, на който пише "Ще се омъжиш ли за мен?" "Не мога да се омъжа за теб", казва певицата, след като прочита написаното. "Вече имам планове да се омъжа, но оценявам предложението, благодаря. "
Адел показва и пръстен, който прилича на годежен.
Преди време Адел каза пред сп. "Вог", че всички мъже в живота й преди Пол са мразели нейната слава.
През 2019 г. певицата обяви раздялата си с бившия си съпруг Саймън Конеки.
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Десетки граждани се събраха пред дома на Кирил Маричков, на софийската улица „Марин Дринов“.
В продължение на около час звучаха едни от най-известните песни на напусналия ни в петък музикант, както и от общия му репертоар с „Щурците“.
На живо, без музикален съпровод, хората се върнаха към хитове като „Клетва“ от филма „Вчера“, „Среща“, „Две следи“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Аз съм просто човек“...
Около входната врата на кооперацията почитателите на Щуреца поставяха цветя и свещички.
Кирил Маричков си отиде в петък вечер, в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където трябваше да има концерт. На 30 октомври роденият в София музикант тря
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Целта на артиста е да съумее да създаде ново визуално пространство. Да повтаряш това, което е направил Създателят, е много по-лесно, а и има вече технологии, които го правят съвършено. Ние трябва да измислим нещо, което не съществува, един нов свят, а това хич не е лесно. Моцарт е казал, че не са важни тоновете, а паузата между тях. Всъщност целият живот е изграден върху ритъма, а за да го има, трябва да има пауза, иначе няма ритъм, няма живот. Това каза художникът проф. Димитър Чолаков, който открива тази вечер самостоятелна изложба живопис във Варненската градска художествена галерия „Борис Георгиев“.
Самият той се чувства по-добре в своя свят, в който за него е важен процеса на работа. „Дали ще се хареса творбата или не няма значение, щом на мен ми е интересно, значи ще я направя. Рисувам първо за себе си, не се съобразявам с някакви конюнктури и така би трябвало да
Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.
Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.
Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.
Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка, тостер за препичане на хляб, дори машина за сладолед и тенджера под налягане.
Плевенският принос в изложбата е печка на твърдо гориво, произведена от фабрика "Симпадови - Плевен".
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.
Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.
Експозицията ще остане в музея до 5 ноември.
"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.
Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона.
"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката.
Стоянка Кънчева е
Боряна Хаджиминчева – Бод представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“.
Експозицията ще бъде подредена в галерия „Ателие 28“ от 1 до 10 октомври, съобщават организаторите.
Изложбата включва 20 творби в областта на съвременната бродерия.
Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с вдъхновение, а друг път със съмнения. Тя се явява в противовес на общоприетото и рутината. Усеща се като осъзнато пътуване с цел промяна на настоящето, оглеждащо се с надежда в бъдещето, отбелязват от екипа.
„Подир нишката“ е резултат от моята страст да бродирам и от търсенията и изследването на вътрешния ми свят. Всяка от творбите в изложбата е следа, оставена от мои размисли и емоции", казва авторката. „Наблюден
В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.
Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.
Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф.
Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.
Избрахме добре познатата ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.
Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.
По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.
Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос
Истинската промяна в бита на домакинствата в началото на 20 век настъпва с навлизането на електрическите уреди, непознати до този момент, в контекста на градското жилище.
Близнашка припомни един любопитен факт от историята на Плевен, свързан с електрификацията. През 1926 г. виенската фирма "Бергман" представя на местната управа своя проект за създаване на електроцентрала. Тя е открита две години по-късно като първата електрическа крушка в града светва в деня на сватбата на тогавашния кмет Иван Миндиликов.
Друг акцент в изложбата е грижата за външния вид. Показани са различни видове маши за навиване на коса, първата електрическа самобръсначка и други. Представени са и уреди, които се използват в свободното време – различни радиоапарати, грамофони и т.н.
Като илюстративен материал са подбрани автентични реклами и забавни текстове от тогавашната преса.
Изложбата е насочена към посетители на различна възраст. Подготвени са занимателни книжки за деца, както и информационни материали.