NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
266
Тонът на времето

Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.  Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.  Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка. Експозицията е организирана в четири теми

| 20 Септември 2024, 19:11 ч.
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Снимка © БТА

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

DJ Наско празнува своя 30-годишен професионален юбилей с две различни музикални събития.

Празникът започва на 18 октомври в Sofia Live Club, където заедно с него на сцената ще се качат артисти, с които се е срещал професионално през годините, разказват организаторите.

Сред гостите са имена като Михайл Йосифов, Владо Карпаров, Петър Македонски, Владо Михайлов, Васко Кръпката, Ерсин Мустафов,  Марияна Попова, Милена Славова, Орлин Павлов, Никеца.

На 8 ноември DJ Наско ще се завърне в Yalta Club, откъдето започва професионалният му път. Ще бъде заедно с DJ Ради и DJ Такис.

„Съчетанието на различни стилове в музиката не е за всеки, но ние го можем по най-добрия начин. Модерното звучене няма да е на заден план, но старата школа в стила, с който ще ви го поднесем, ще ви изстреля в

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка, тостер за препичане на хляб, дори машина за сладолед и тенджера под налягане. 

Плевенският принос в изложбата е печка на твърдо гориво, произведена от фабрика "Симпадови - Плевен". 

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенска филхармония на сцената на Летен театър "Кайлъка". Концерт-спектакълът ще се състои на 18 юни, съобщиха от културния институт. 

Диригент на музикалния проект е маестро Найден Тодоров. Кодиригент е Георги Милтиядов, пианист и ръководител на Вокална група SOS, която също е част от концертите. Аранжиментите са дело на Георги Милтиядов и Пламен Проданов. В програмата с инструментална и вокално-инструментална музика, обработена за оркестър, с нов поглед към вокалните партии, са включени емблематични песни от репертоара на шведската група като Mamma Mia, Money, money, money, Take a chance on me, Gimme! Gimme! Gimme!", Super Trouper, Waterloo и много други, до финалното кресчендо в Dancing Queen.

Чрез този проект на Плевенскаta филхармония музиката на ABBA е представена в нов прочит за симфоничен орке

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Ретроспективна изложба „95 години от рождението на професор Галилей Симеонов“ е подредена в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана. Показани са 27 творби в памет на бележития график.

Експозицията може да се види до края на август.

Професор Галилей Дамянов Симеонов е роден на 22 юни 1929 г.  в село Сърбляница (днешно Гаврил Геново, община Георги Дамяново, област Монтана). Завършва гимназия в Берковица, след което се дипломира през 1960 година, във Национална художествена академия (НХА), където завършва класа на Илия Бешков. Симеонов е дългогодишен професор по графика в Националната художествена академия. Смятан е за един от последните класици на българското изобразително изкуство, а още през 70-те години на ХХ век се утвърждава като водещ график в национален мащаб.  Специално място в творчеството му заема Васил Левски. Митологизираният образ на Апостола

Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.

„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq

Истинската промяна в бита на домакинствата в началото на 20 век настъпва с навлизането на електрическите уреди, непознати до този момент, в контекста на градското жилище.

Близнашка припомни един любопитен факт от историята на Плевен, свързан с електрификацията. През 1926 г. виенската фирма "Бергман" представя на местната управа своя проект за създаване на електроцентрала. Тя е открита две години по-късно като първата електрическа крушка в града светва в деня на сватбата на тогавашния кмет Иван Миндиликов.

Друг акцент в изложбата е грижата за външния вид. Показани са различни видове маши за навиване на коса, първата електрическа самобръсначка и други. Представени са и уреди, които се използват в свободното време – различни радиоапарати, грамофони и т.н.

Като илюстративен материал са подбрани автентични реклами и забавни текстове от тогавашната преса.   

Изложбата е насочена към посетители на различна възраст. Подготвени са занимателни книжки за деца, както и информационни материали.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Дисни" назначи сценариста на "Смелата Ваяна" Джаред Буш за творчески ръководител на студиото си за анимация
В хода на значителни промени в ръководството студио "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" назначи сценариста и носител на "Оскар" Джаред Буш за нов главен творчески директор, предаде Ройт ...
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съо ...
Филмовата класика „Емануела“ се завръща на екрана
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е ...
Парченце от луната
Днес Старозагорският куклен театър ще вземе участие в 13-тото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, който се провежда в София ...
Alice in Halloweenland: Приказни герои оживяват за Хелоуин
Приказни герои оживяват за Хелоуин в киноцентъра и тази година. Alice in Halloweenland е темата на второто издание, съобщават организаторите от Fest Team, Shame Party и B2Y Product ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художникът Станимир Габровски подреди изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи
Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи. Тя е озаглавена „Спасено от огъня“ и включва 2 ...
Комедията „И верният отговор е…“ събира на едно място изневяра и трима пламенни перничани
На 21 и 22 октомври в „Театро отсам канала“ са премиерните представления на комедията „И верният отговор е…“, продуцирана от Break a leg. Става въпро ...
Диригентът Даниел Орен и носителката на „Пучини“ Анна Пироци откриват сезона на Софийската опера и балет
Световноизвестният диригент Даниел Орен, носителката на наградата „Пучини“ – Анна Пироци, и награденият като най-добър оперен изпълнител в Испания – Хорхе д ...
Желанието на г-н Журден да влезе във висшето общество буди смях
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин ...
Групата No More Many More представя ново видео и сингъл
Алтернативната рок група No More Many More представя нова песен и видео – на 28 септември, на сцената на „Тънка червена линия“, съобщават от Projector Plus. Тази ...
Тикер в 21:00 ч.
Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изра ...
Начало Тонът на времето
266
Тонът на времето

Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

| 20 Септември 2024, 19:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Техниката в българските домове през първата половина на 20 век е представена в изложба
Снимка © БТА

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се пот

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

DJ Наско празнува своя 30-годишен професионален юбилей с две различни музикални събития.

Празникът започва на 18 октомври в Sofia Live Club, където заедно с него на сцената ще се качат артисти, с които се е срещал професионално през годините, разказват организаторите.

Сред гостите са имена като Михайл Йосифов, Владо Карпаров, Петър Македонски, Владо Михайлов, Васко Кръпката, Ерсин Мустафов,  Марияна Попова, Милена Славова, Орлин Павлов, Никеца.

На 8 ноември DJ Наско ще се завърне в Yalta Club, откъдето започва професионалният му път. Ще бъде заедно с DJ Ради и DJ Такис.

„Съчетанието на различни стилове в музиката не е за всеки, но ние го можем по най-добрия начин. Модерното звучене няма да е на заден план, но старата школа в стила, с който ще ви го поднесем, ще ви изстреля в

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Американският композитор Филип Глас осъди „пиратството“, след като откри, че музиката и името му са били използвани за поставянето на балет в Севастопол, предаде АФП. 

„Научих, че премиерата на балет, озаглавен „Брулени хълмове“ (Wuthering Height), който включва моя музика и използва името ми за реклама и популяризиране, ще се състои следващата седмица“, пише той в изявление в „Екс“. 

„Използването на моята музика и име без мое разрешение е нарушение на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, която Русия е подписала, и е акт на пиратство“, критикува композиторът.

„Добре осъзнавам, че настоящите обстоятелства в окупирания Крим ме правят безсилен да отстоявам правата си според международното право. Но ако това продължи, ще изразя категоричното си несъгласие“, допълва Филип Глас.

Балетът, създаден от британски

Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенска филхармония на сцената на Летен театър "Кайлъка". Концерт-спектакълът ще се състои на 18 юни, съобщиха от културния институт. 

Диригент на музикалния проект е маестро Найден Тодоров. Кодиригент е Георги Милтиядов, пианист и ръководител на Вокална група SOS, която също е част от концертите. Аранжиментите са дело на Георги Милтиядов и Пламен Проданов. В програмата с инструментална и вокално-инструментална музика, обработена за оркестър, с нов поглед към вокалните партии, са включени емблематични песни от репертоара на шведската група като Mamma Mia, Money, money, money, Take a chance on me, Gimme! Gimme! Gimme!", Super Trouper, Waterloo и много други, до финалното кресчендо в Dancing Queen.

Чрез този проект на Плевенскаta филхармония музиката на ABBA е представена в нов прочит за симфоничен орке

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Ретроспективна изложба „95 години от рождението на професор Галилей Симеонов“ е подредена в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана. Показани са 27 творби в памет на бележития график.

Експозицията може да се види до края на август.

Професор Галилей Дамянов Симеонов е роден на 22 юни 1929 г.  в село Сърбляница (днешно Гаврил Геново, община Георги Дамяново, област Монтана). Завършва гимназия в Берковица, след което се дипломира през 1960 година, във Национална художествена академия (НХА), където завършва класа на Илия Бешков. Симеонов е дългогодишен професор по графика в Националната художествена академия. Смятан е за един от последните класици на българското изобразително изкуство, а още през 70-те години на ХХ век се утвърждава като водещ график в национален мащаб.  Специално място в творчеството му заема Васил Левски. Митологизираният образ на Апостола

Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.

„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка, тостер за препичане на хляб, дори машина за сладолед и тенджера под налягане. 

Плевенският принос в изложбата е печка на твърдо гориво, произведена от фабрика "Симпадови - Плевен". 

Истинската промяна в бита на домакинствата в началото на 20 век настъпва с навлизането на електрическите уреди, непознати до този момент, в контекста на градското жилище.

Близнашка припомни един любопитен факт от историята на Плевен, свързан с електрификацията. През 1926 г. виенската фирма "Бергман" представя на местната управа своя проект за създаване на електроцентрала. Тя е открита две години по-късно като първата електрическа крушка в града светва в деня на сватбата на тогавашния кмет Иван Миндиликов.

Друг акцент в изложбата е грижата за външния вид. Показани са различни видове маши за навиване на коса, първата електрическа самобръсначка и други. Представени са и уреди, които се използват в свободното време – различни радиоапарати, грамофони и т.н.

Като илюстративен материал са подбрани автентични реклами и забавни текстове от тогавашната преса.   

Изложбата е насочена към посетители на различна възраст. Подготвени са занимателни книжки за деца, както и информационни материали.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Дисни" назначи сценариста на "Смелата Ваяна" Джаред Буш за творчески ръководител на студиото си за анимация
Италия върна на Канада открадната и намерена емблематична снимка на Уинстън Чърчил
Филмовата класика „Емануела“ се завръща на екрана
Парченце от луната
Alice in Halloweenland: Приказни герои оживяват за Хелоуин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Художникът Станимир Габровски подреди изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи
Под прожектора
Комедията „И верният отговор е…“ събира на едно място изневяра и трима пламенни перничани
Под прожектора
Диригентът Даниел Орен и носителката на „Пучини“ Анна Пироци откриват сезона на Софийската опера и балет
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.